Příležitost prezentovat své řešení před odbornou porotou dostaly
3 projekty. Vítězi letošního ročníku soutěže se stali sourozenci Burešovi se svým návrhem
využití vody v Doubravníku. Finále se poprvé uskutečnilo v sále brněnské Otevřené zahrady, kde si pak mohli účastníci prohlédnout, jak šetří a využívá voda v pasivní budově a okolním areálu.
Vítězný projekt
Hospodaření s vodou na území katastru obce Doubravník
Autoři soutěžního projektu: František Bureš, Martina Burešová
Cílem autorů bylo vyřešit problém obce Doubravník, kde je v některých místech vody moc a někde zase málo. Kromě připravenosti obce na povodně a komplexních pozemkových úprav navrhují proměnu nefunkční požární nádrže v přírodní koupaliště s kořenovou čistírnou, zpřístupnění regulovaného koryta potoka Rakovce nebo nové vodní plochy na nevyužitých pozemcích v nivě řeky Svratky.
Více o projektu
Ostatní projekty
Dílčí úpravy na povodí Anšovského potoka
Autoři soutěžního projektu: Miroslava Plevková, Andrea Moučková, Zuzana Dleželová, Stanislav Křeček
Hlavním cílem projektu je zvýšení zadržování vody v krajině, zlepšení podmínek pro život rostlin i živočichů prostřednictvím dílčích úprav toku, prameniště, břehových a doprovodných porostů. Součástí navrhovaného řešení je například vyhloubení soustavy tůní s členitým dnem, vytvoření zatravněného pásu s dřevinami nebo rozvolnění svahů toků a rozšíření dna.
Více o projektu
Trvale udržitelné bydlení v Brestu, Bělorusko
Autor soutěžního projektu: Jakub Med
Urbanisticko-architektonická studie řeší trvale udržitelné zacházení se zdroji v konkrétní městské čtvrti Brestu. V souvislosti s odpovědným hospodařením s vodou autor navrhuje čištění vody v kořenových čistírnách či hydroponické a aquaponické pěstování rostlin v soukromých i společných sklenících.
Více o projektu
Fotografie