Do studentské soutěže se v roce 2013 se svými nápady na šetrné hospodaření s vodou přihlásilo celkem
30 projektů z celé republiky. Odborná porota z nich vybrala
9 projektů, které postoupily do finále (tři za každou kategorii).
Finálové prezentace a slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo
21. března 2013 u příležitosti
Světového dne vody. Vítěz v každé ze tří kategorií získal
30 tisíc Kč.
Vítězné projekty
Mechatronická sprcha
„Do konce roku 2013 bychom chtěli prodat prvních deset kusů sprchy a získat cennou zpětnou vazbu od uživatelů.“
Autoři soutěžního projektu: Jiří Kopřiva, Filip Kovář, Václav Ridl
Projekt navrhuje řešení sprchy, která zvyšuje komfort, šetří vodu a energii. Mechatronická sprcha vždy zajistí na výstupu pouze požadovanou teplotu vody. Vodu ze začátku sprchování, kterou uživatelé běžně nechávají odtéct do odpadu, systém recykluje. Po začátku sprchování dochází k několika vteřinové zdánlivé nečinnosti, kdy se do záchytného tanku, který je součástí zařízení, sbírá voda o nežádoucí teplotě. Až poté, co z vodovodního systému již přitéká voda o požadované teplotě, dochází k samotnému sprchování. Nashromážděná voda v záchytném tanku je během sprchování postupně přidávána do hlavního proudu. Mimo úsporu vody a energie za její ohřev si nad rámec přesného nastavení teploty a průtoku může uživatel předvolit svůj profil a v jeho rámci různé sekvence (např. mytí s otužováním, masážní program, úsporný apod.).
Více
Využití biodegradabilních nanovlákenných filtrů, vyrobených z obnovitelných zdrojů, k molekulární filtraci odpadních vod
„Vítězství v soutěži finančně podpořilo můj vědecký výzkum. V oblasti užitých technologií je podle mě někdy efektivnější podpořit dobrý nápad 30 tisíci, než kolos bez vnitřní motivace polykající miliony.“
Autor soutěžního projektu: Vojtěch Kundrát
Projekt se zaměřuje na použití nanovlákenných textilií v kapalinové filtraci, což podle autora může řešit problémy spojené s filtrační účinností a kapacitou. Nanovlákenné membrány umožňují záchyt bakterií, nanočástic a případně molekulární filtraci rizikových sloučenin. Jako vhodný polymer se pro tento účel nabízí poly-3-hydroxybutyrát (PHB) z důvodu biodegradability a nerozpustnosti ve vodě. Nanovlákenné filtry z poly-3-hydroxybutyrátu mohou nalézt uplatnění v odstraňování persistentních kontaminantů, které běžným metodám odolávají (např. při dekontaminaci vod průmyslových podniků). Mohly by umožnit také vznik modifikovaných filtrů, vhodných pro molekulární filtraci umožňující záchyt metabolitů a samotných sloučenin používaných v hormonální antikoncepci, které ohrožují vodní živočichy i celý potravinový řetězec.
Milovice – hledání města
„Díky soutěži jsem získal kontakt na jednoho z porotců, se kterým nyní spolupracuji. V projektu Milovice – hledání města sice nepokračuji, ale objeví se v připravované publikaci o možnosti rozvoje sídel.“
Autor soutěžního projektu: Ondřej Vojtíšek
Projekt navrhuje ve městě Milovice obnovení soustavy rybníků a důslednou rekonstrukci krajinných hodnot, které jsou v současnosti v úpadku. Součástí projektu je definování hodnot regionu, vymezení města jako města v zeleni, propagace lokálních krajinných hodnot v rámci celého regionu, revitalizace říčního toku, obnovení soustavy vodních ploch, rekonstrukce krajiny i doplnění chybějící občanské vybavenosti. Autor stanovuje 3 kroky práce s místní přírodou: rekultivace (odstraňování náletové zeleně, sanace půd kvůli kontaminaci z dob působení vojáků), zpřístupnění (vytvoření cyklo a pěších stezek, obnovení biotopů), vybavení (vložení vybavenosti do mlynařické nivy).
Více
Ostatní finálové projekty
Domov+
Autor soutěžního projektu: Michal Mázl
Dům houba
Autoři soutěžního projektu: Anna Svobodová, Dan Zahradník
Komunikací k efektivnímu šetření
Autor soutěžního projektu: Pavel Vykydal
Potenciál hospodaření s vodou v Sadové
Autor soutěžního projektu: Petra Zdeňková
Prostějov – voda pro zeleň, zeleň pro lidi
Autoři soutěžního projektu: Monika Hudečková a Kateřina Smutná
Rekreační oblast Zbraslav – soutok Vltavy a Berounky
Autoři soutěžního projektu: Klára Andrlová, Jitka Brablecová, Eva Rosenová
Fotografie